Samet a jeho využití

Když si dámy pořizují nové šaty, většinou velice jim velice záleží na materiálu, z nějž budou ušity. Kvalitní střih je také bezpodmínečný, avšak materiál rozhoduje. Pro různé příležitosti je totiž vhodná látka jiného druhu. Něco jiného se nosí do zaměstnání, jiný materiál se používá do společnosti. My se tentokrát zaměříme na samet (velvet). Nosil se vždycky a zřejmě se z něj bude šít oblečení ještě hodně dlouho.

Hebké pohlazení

V minulosti se nepoužíval samet pouze na dámské róby. Vzpomenete-li si na děti z měšťanských rodin, slušivý sametový obleček na sobě měli všichni chlapečkové, muži nosili sametové vesty i kabátce a dívčí sametové šatičky byly jako společenský úbor samozřejmostí. Dnes nosí sametové oblečení spíše ženy, ale není to pravidlem. I v mužské garderobiéře se objevuje – zejména u luxusních společenských obleků. Kromě toho se samet coby dekorační látka používá v interiéru – polštářky, závěsy, čalounění, apod.

Co to vlastně samet je? Jedná se o textilii https://www.grada.cz/tkani-na-ramu-4932/ s krátkým, lesklým a hebkým hustým vlasem. Původní samet se vyráběl z přírodního hedvábí, proto se předpokládá, že se nejprve začal vyrábět ve východní Asii. Tyto látky z hedvábí byly nesmírně drahé. Do Evropy jej dovezli obchodníci ve 12. století, kteří cestovali za obchodem Hedvábnou stezkou. Tehdy se používal zejména na luxusní liturgická a královská roucha a vyráběl se hlavně v Itálii a Francii, od 17. století rovněž v Polsku.

Elegance a luxus

V 19. století se samet začal vyrábět z bavlny a ve 20. století ze syntetických vláken. Saténový lesk vzniká specifickým způsobem tkaní, takže vlákna odráží světlo. Náročná je také finální úprava, která sestává z mnoha operací: klepání, paření, sušení, kartáčování, hlazení, egalizace (postřihování) vlasového povrchu a ještě opakovaně kartáčování a hlazení.

Sametové látky se barví, a také se do nich razí různé vzory.

Doporučené články