Bydlení je vcelku luxus

Kdykoliv se ocitne člověk bez střechy nad hlavou, je to znát. Pocítí to jak on sám v tom, jak se mu zkomplikují životní podmínky, tak i ti ostatní, kteří na dotyčném nepochybně poznají typické nedostatky spojené s bezdomovectvím.

A protože nikdo nechce takovým způsobem strádat, je normální, že se my lidé ze všech sil snažíme si nějaké bydlení sehnat. Samozřejmě nejlépe to nejideálnější a nejluxusnější. Jenže něco takového je pro většinu z našinců nedosažitelné, a tak prostě někdy slevujeme ve svých nárocích, a to třeba i hodně znatelně. Namísto luxusní vily se zahradou a bazénem, tenisovými kurty a kdo ví, čím vším ještě, si pořizujeme jen daleko skromnější domečky, vlastní byty nebo třeba i jenom byty družstevní. A i za to jsme nejednou vděčni, protože jsou tu i tací, kteří si mohou nechat i o družstevním bytě jenom zdát.

rozbité prasátko

A co dělají ti, kteří by si chtěli pořídit aspoň takovou družstevní střechu nad hlavou, onu nedokonalou imitaci vlastního bytu, jenže ani na tu zkrátka nemají? Kde mají takoví lidé vzít peníze, když potřebují bydlet, ale nemají takovou velkou sumu peněz našetřenou?

Ti si mohou dnes už i družstevní byt koupit na hypotéku. Dnes už se dá sehnat i hypotéka na družstevní byt, a to navzdory tomu, že jsou u družstevních nemovitostí vlastnické poměry přece jenom komplikovanější než u soukromých nemovitostí. U družstevního bytu se totiž člověk nestává koupí jeho majitelem. Je jenom majitelem podílu na celé družstevní nemovitosti, což se finančním institucím právě nezamlouvá jako garance splácení půjčených peněz.

talíř s dolary

Ale nebankovní společnosti to nevadí, ta půjčí klidně i na pořízení družstevní nemovitosti. Je to sice komplikovanější, půjčuje se tu menší část ceny, než je typická pro koupi objektů do vlastnictví, vyjde to o něco dráž, ale přesto se i tato půjčka vyplácí. Protože jsou družstevní nemovitosti levnější, a tedy i hypotéka je zde dostupnější.

A proto si lidé půjčují. Aby bydleli aspoň ve družstevním bytě, když už na vlastní nemovitost nemají.

Doporučené články