Jaké výhody má kamionová doprava

Asi nikoho nepřekvapí, že v dnešní době je, pokud jde o přepravu zboží, nejčastěji využívaná kamionová doprava Shipvio. Koneckonců všichni je vídáváme den co den na silnicích a zvláště pak na dálnicích, jak jedou tisíce kilometrů, aby dosáhly svého cíle.

Málokdo se však zamyslel, proč je právě tento typ přepravy tím nejpoužívanějším. Jaké má vlastně výhody oproti těm ostatním? Vzhledem k míře jejího používání je jasné, že se velmi vyplatí, avšak otázkou je, zda skutečně tak moc, jak se na první pohled zdá.

kamion3

Abychom mohli na tuto otázku odpovědět, pojďme si shrnout, jaké druhy přepravy materiálu a zboží se u nás využívají. Kromě již výše zmíněné kamionové jsou to především železniční, lodní a letecká. Z nich se nejvíce používá ta železniční.

Zde je již na první pohled patrné, jaká je první výhoda kamionové dopravy. Je to především fakt, že se může dostat prakticky kamkoliv bez toho, že by bylo nutné náklad překládat. Může dojet například z nákladového prostoru velkoskladu do výkladového prostoru obchodu, aniž by bylo nutné během cesty s nákladem nějak manipulovat.

To má především tu výhodu, že se sníží náklady jak na dopravu samotnou, tak na pracovníky, kteří by byli k překládce potřeba. Navíc se tím sníží i riziko, že se zboží během překládání rozbije, nehledě na to, že není potřeba nic složitě logisticky organizovat.

kamion6

Další výhodou je poměrně velká flexibilita – automobil má možnost volit z několika různých tras, takže pokud se na té původní objeví překážka, například v podobě dopravní nehody, může se jí vyhnout s minimální časovou ztrátou.

Opomenout nelze také fakt, že ona flexibilita se projevuje i tím, že je možné vyrazit prakticky kdykoliv. Pokud je tedy potřeba vypravit mimořádnou dodávku, není nutné nic příliš složitě organizovat.

Ovšem tím největším plusem, který zde najdeme, je cena. V porovnání s ostatními druhy je o dost levnější. Není tedy divu, že je tak hodně využívaná. A nezdá se, že se to v nejbližší době změní.

Doporučené články