Vyrobte si domácí tablety do myčky

Myčka je praktický vynález, zatímco leští talíře od oběda, můžete se věnovat jiné činnosti. Při správném použití ušetří spoustu vody, čímž ušetří i pár korun v rodinném rozpočtu. Co je ale větší položka na účtence jsou tablety, které potřebujete ke každému mytí. Ale víte, že si je můžete snadno připravit i doma? Vyjdou vás na minimum, budete k tomu potřebovat jen pár surovin a navíc budou zcela ekologické. Ušetříte tedy nejen přírodu, ale i svou peněženku. A jak takové tablety tedy vyrobit?

sůl

Ekologické domácí tablety do myčky

Budete potřebovat:

  • 1 díl práškové sody
  • 1 díl jedlé sody
  • půl díku kuchyňské soli
  • půl dílu kyseliny citronové

Postup: všechny čtyři ingredience smíchejte v míse. Lehce poprašte vodou z rozprašovače a promíchejte. Směs nandejte do formiček na led a lžičkou nebo rukou upěchujte. Dejte stranou a nechte důkladně proschnout. Zcela suché tablety vyklopte a skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Až budete pouštět cyklus v myčce k vložené tabletě kápněte ještě 1-2 kapky přípravku na nádobí. 

Tip: k směsi můžete také kápnout přírodní esenciální olej, například takový citron dokáže eliminovat zápach a myčku hezky provoní

Věděla jste? Pokud se vám nechce tablety pěchovat do tvořítek na led, smíchejte jen všechny 4 suché suroviny a používejte jako prášek do myčky. Jen se nevyplatí dělat ho větší množství do zásoby, časem začne nasávat vlhkost (i přesto, že je dobře uskladněný) a začne tvrdnout.

spoření

Myčku udržujte v čistotě

Ani ta sebelepší tableta neumyje dokonale nádobí, pokud je myčka špinavá, zanesená nebo ji špatně uspořádáváte. Jednou za měsíc ji důkladně umyjte a vyčistěte pomocí jedlé sody a octa. 

Pokud vás zajímají ceny, tak pro představu: 1kg prací sody a jedlé sody pořídíte zhruba za 50Kč/ks a pytlíček kyseliny citronové za 8Kč.

Tak směle do toho, příroda vám bude děkovat a za ušetřené peníze si můžete koupit něco hezkého.

Doporučené články