Květinovo – bylinkovou zahrádkou proti komárům

Léto se blíží. Teplý vzduch dlouho do noci, grilování, šťavnaté melouny, zmrzlina a tak dále. Na to vše se tak těšíte, ale už méně na štípavé komáry. Ale nebojte, i proti nim existuje ochrana. Podíváme se na to, jaké květiny a bylinky nemají rádi. Už naše babičky toto vše věděly a myslely na to při plánování zahrádky. 

Muškáty

Zasazením muškátů do závěsného květináče získáte krásný barevný repelent. Květy začnou postupně přerůstat přes okraj, což vytvoří zajímavý efekt.

Tip: muškáty nepřelévejte, nemají rády moc vody. Než začnete zalévat nechte půdu dostatečně vyschnout.

květy

Máta peprná

Aromatickou mátu nemá ráda většina hmyzu. V květináči ji rozprostřete po celém parapetu, kde máte například v noci otevřené okno. A uvidíte, že žádný nezvaný host k vám v noci nezavítá.

Tip: její lístky si přihoďte do osvěžující citronády.

Bazalka

Bazalka je úžasné spojení přírodního repelentu a kuchyňského dochucovadla. Bazalka je jedna z nejjednodušších bylinek na pěstování tudíž ji zvládne i naprostý začátečník.

Tip: ozdobte si bazalkou domácí pizzu.

levandule

Levandule

Přeneste si domů a na zahradu trochu té francouzské Provence. Pěstovat levanduli můžete doma blízko slunného okna nebo venku na zahradě. Vůně levandule vás uklidní, komáry spolehlivě odpudí a navíc si z ní můžete připravit lahodný čaj nebo limonádu.

Česnek

Česnek je nejlepší česká super potravina. Někdy se mu také říká přírodní antibiotikum. A dobrá zpráva je to, že pěstování česneku komáry odpuzuje. Jeho pěstováním si tak zajistíte dvojí výhodu. Komáři se k vám ani nepřiblíží a jeho konzumací si posílíte imunitu. 

Aksamitník

Aksamitník neboli Afrikán obsahuje složku Pyrethrin, která se vyskytuje i v běžně prodejných repelentech proti hmyzu. Jako bonus vám ozdobí zahrádku či terasu krásné a pestré barvy. 

Tip: aksamitník není náročný. Je to vcelku odolná rostlina a tak se ji nemusí bát ani nováčci.

Doporučené články