K práci, ale i pro zábavu

Natáčení panoramatických snímků byl vždy trochu problém i pro profesionální filmaře, kteří k tomuto účelu většinou používali vrtulník. Pro amatéry to však bylo v podstatě nemožné, tedy až do nedávna. Vzhledem k tomu, že v posledních deseti letech se i na českém trhu objevila celá řada finančně dostupných dronů, je dnes možné pořizovat fotografie i video také z velkých výšek. To se hodí nejen při tvorbě filmů, ať už profesionálních nebo amatérských, ale také pro tvorbu dokumentů, potažmo reklam.
velký multicopter

Vyberte si ten pravý

Na výběr je v současnosti celá řada dronů. Jednotliví výrobci se předhání v nosnosti i rychlosti. Proto může být volba pro laika trochu složitá. Odlišují se nejen svou vizáží, ale také nosností, počtem vrtulí, sílou baterie a samozřejmě i stylem ovládání. Starší verze mají ještě vlastní ovládač, ale novější typy je už často možné řídit pomocí chytrého telefonu neb tabletu. Stačí si stáhnout příslušný program z webových stránek výrobce. Pokud budete chtít jen nějakého létavce, se kterým bude sranda, bude vám stačit pořídit si levnější model, se kterým si užijete zábavy více než dost. V případě, že chcete dron spíše na práci, budete nejspíš muset sáhnout hlouběji do kapsy a koupit si něco lepšího s dobrou nosností a velkým doletem.
drone multicopter
Nemohou všude
Myslíte-li si, že si pořídíte dron a budete s ním moci létat kde se vám zlíbí, krutě se mýlíte. Nejen, že s ním nemůžete létat až do oblak, ale „pouze“ do výšky 300 m, ale tak s ním nemůžete létat poblíž letiště, v prostorách, kde je zákaz vstupu a samozřejmě v blízkosti zástavby. Poslední zákaz lze obejít pomocí povolení, které vám vydají na příslušném úřadě, ale tento druh povolení se vydává pouze profesionálním filmařům, nikoliv amatérům. Pokud jste si tedy mysleli, že si z blízké výšky nafilmujete svou ulici nebo jinou část města, asi budete zklamáni. Zákon hovoří jasně a za jeho porušení se udělují mastné pokuty.

Doporučené články