Jak správně sestavit plovoucí podlahu

Sestavěním plovoucí podlahy z laminátových desek, získáme snadno napodobeninu dřevěné podlahy. U plovoucí podlahy jsou laminátové desky spojovány k sobě pomocí čepu a drážky. Jelikož se desky nemusí přibíjet, lze plovoucí podlahu instalovat na různé typy podkladu. Plovoucí podlaha je výhodná v tom, že budí dojem dřeva, dále má nižší náklady a provádí se v kratším čase.

obývací pokoj

Co je potřeba

Pro pokládku plovoucí podlahy byste si nejdříve měli obstarat kladivo, pilu, distanční klíny, vrtačku, táhlo a skládací metr. Dále jsou potřeba samotné parkety, nebo laminátové desky, k něm je ještě potřeba silikon na parkety, rozety na topenářské trubky, protihluková podložka a parotěsná fólie.
vstupní hala

Návod na sestavění plovoucí podlahy:

1.       Nejdříve si vyčistíme podklad čistidlem určený pro správný materiál. Mopem setřeme usazenou špínu a kartáčem vydrhneme místa, kde je špína zažraná. Zkontrolujeme si podklad, zda nevyčnívají hřebíky nebo svorky a buď je odstraníme, nebo kladivem zatlučeme.

2.       Odstraníme všechny lišty, které jsou kolem podlahy. Nejlépe páčidlem, to vložíme za lištu v místech, kde je lišta hřebíčky zachycená ke stěně.

3.       Jestli je nutné, tak uřízněte část zárubně u země, pokud tedy bude podlaha umístěná i mezi místnostmi a to tak že položíme podlahovou krytinu na kousek pěnového podložení a přiložíme k zárubni, tužkou si pak vyznačíme výšku. Pilkou ve vyznačené výšce uřízneme.

4.       Na poklad položíme izolační papír a ten upevníme svorkami ke spodní vrstvě. Jestli máme betonový podklad nebo dlaždice, použijeme trochu lepidla, to necháme zaschnout, ale tak aby ještě trochu lepilo. Přitiskneme izolační papír k natřené podlaze. Uřízneme zbytky izolace, aby byla stejná, jako velikost plochy.

5.       Na izolaci, rozvineme pěnovou podkladovou vrstvu, ta ztlumí hluk, když začneme po podlaze chodit.

6.       Ke zdi naproti vchodu do místnosti se umístí klíny ve velikosti čtvrt palce. Podél stěny se umístí první vrstva desek, která bude stranou s čepem ke zdi. Mezera u zdi umožňuje podle se rozpínat. Mezery se vytvoří na obou koncích řady. Poslední deska se seřízne tak, aby seděla.

7.       Dále položíme druhou řadu, tak že jí spojíme s první řadou, pomocí drážek, které zapadnou do čepů v přibližně 45 stupňovém úhlu. Na desky v druhé řadě zatlačíme, abychom slyšeli cvaknutí, což znamená, že desky do sebe zapadly. Další řada by se měla začít zkrácenou deskou, aby bylo střídání řad.

8.       Dále pokračujeme v pokládání dalších řad a měli bychom začínat vždy zkrácenou deskou.

9.       Když máme podlahu hotovou, vraťte na místa lišty, které jsme odstranili a připevněte je hřebíčky nad povrchem podlahy.

Doporučené články