Informační technologie stále táhnou

IT technologie zažívá v posledních letech velký boom. Vyplývá to z průzkumu firmy ManpowerGroup 2020. Ten jasně říká, že IT odborníci na kyberbezpečnost a také administrátoři sítí se řadí mezi nejžádanější profese současnosti. I přesto jsou v IT oboru velké platové rozdíly. Není totiž „ajťák“ jako „ajťák“. Zatímco servisní technik si průměrně vydělá 31 923 korun, softwarový inženýr si může přijít až na 56 768 korun. Alespoň tak to uvádí portál profesia.cz.IT je dnes lukrativním zaměstnáním
Navíc, stále více IT pracovníků už nejsou řadovými zaměstnanci, ale jsou na volné noze. Zejména proto, že si vydělají mnohonásobně víc a v neposlední řadě si mohou projekty vybírat, což je pro mnohé důležitější než peníze.
Jaká profese je nejžádanější?
Jestli váháte, na jakou cestu se vydat, neprohloupíte, pokud se zaměříte na web nebo mobilní platformy. Průměrně si takoví zaměstnanci vydělají i padesát tisíc hrubého, ale jejich plat může v některých případech být i dvojnásobný, zejména v Praze. IT svět se rychle mění a spousta startupů za pár let opravdu změnilo svět. Vezměte si třeba takový Facebook, Instagram, Uber nebo třeba Airbnb.
Web Profesia také uvádí, že nahoru jdou i IT specialisté zaměřený na bezpečnost. S největší pravděpodobností bude kyberobrana za chvíli na nejvyšší příčce. Už teď je v tomto odvětví nadprůměrný plat a očekává se, že stále poroste.Kyberbezpečnost je velmi žádaná
Mužská práce
Ženy, které pracují v IT oboru jsou spíše výjimkou. Agentura Ipsos dokonce uvádí, že 81% malých a velkých firem nezaměstnává ani jednu ženu v oboru IT. Česká republika je dokonce v této příčce předposlední. Zatím to tedy vypadá tak, že IT je práce hlavně pro muže. Několik společností se však snaží tento stereotyp rozbít a nabízí workshopy určené pro ženy. „Holkám dodáváme sebevědomí a motivaci to vyzkoušet a také rady a tipy, jak se do IT dostat,“ píše portál Czechitas, který takový workshop nabízí.

Doporučené články